TOURNAMENTS

FOOTBALL   
See brackets for Section VIII Tournament   
    
Long Island Championship   
Friday, November 25Conference IV: Sec. XI @ Sec. VIII12:00 p.m.Hofstra University
 Conference II: Sec. XI @ Sec. VIII4:30 p.m.Hofstra University
Saturday, November 26Conference III: Sec. VIII @ Sec. XI12:00 p.m.Stony Brook University
 Conference I: Sec. VIII @ Sec. XI 4:30 p.m.Stony Brook University
    
CROSS COUNTRY   
Class County Championships   
Saturday, October 29 TBDBethpage State Park
    
State Qualifier Meet   
Saturday, November 5 TBDBethpage State Park
    
NYSPHSAA Championship   
Saturday, November 12  Vernon Verona Sherrill HS
    
FIELD HOCKEY   
See brackets for Section VIII Tournament   
    
Sectional Final Games   
Sunday, October 30Class A1:00 p.m.Berner MS
Sunday, October 30Class C11:00 a.m.Berner MS
Monday, Octover 31Class B4:00 p.m.Berner MS
    
Long Island Championship   
Tuesday, November 1Class A: Northport HS @ Massapequa HS6:00 p.m.Berner MS
Tuesday, November 1Class C: Pierson HS @ Carle Place HS4:00 p.m.Berner MS
Wednesday, November 2Class B: Sec. VIII @ Sec. XITBDBerner MS
    
Regional Championship   
Sunday, November 6Winner VIII/XI vs Sec. IXTBDSection IX
 Winner VIII/XI vs Sec. IXTBDSection IX
 Winner VIII/XI vs Sec. IXTBDSection IX
    
NYSPHSAA Championship   
Sunday, November 13 – Monday, November 14 TBDCentereach HS
    
GIRLS SOCCER   
See brackets for Section VIII Tournament   
    
Regional Finals   
TBDTBDTBDTBD
    
Long Island Championship   
Saturday, November 5Class AA: Sec. XI @ Massapequa4:00 p.m.Berner MS
 Class A: Sec. XI @ MacArthur1:30 p.m.Berner MS
NYSPHSAA Championship   
Saturday, November 12 – Sunday, November 13TBDTBDSUNY Cortland
    
BOYS SOCCER   
See brackets for Section VIII Tournament   
    
Long Island Championship   
Tuesday, November 1Class B: Carle Place HS @ Sec. XI12:00 p.m.Diamond in the Pines
Sunday, November 6Class AA: Sec. XI @ Sec. VIII1:30 p.m.Mitchel Athletic Complex
 Class A: Sec. XI @ Sec. VIII11:00 a.m.Mitchel Athletic Complex
    
NYSPHSAA Championship   
Saturday, November 12 – Sunday, November 13TBDTBDMiddletown, NY
    
GIRLS SWIMMING   
Division Diving   
Monday, October 24 3:30 p.m. – warmupAquatic Center
  5:00 p.m. – start 
Division Swimming   
Tuesday, October 25Division A4:30 p.m. – warmupAquatic Center
  5:30 p.m. – start 
Wednesday, October 26Division B4:30 p.m. – warmupAquatic Center
  5:30 p.m. – start 
Thursday, October 27Division C4:30 p.m. – warmupAquatic Center
  5:30 p.m. – start 
Friday, October 28Division D4:30 p.m. – warmupAquatic Center
  5:30 p.m. – start 
    
Diving Championship   
Wednesday, November 2 3:30 p.m. – warmupAquatic Center
  5:00 p.m. – start 
    
Nassau County Prelims   
Friday, November 4 3:30 p.m. – warmupAquatic Center
  5:30 p.m. – start 
Nassau County Finals   
Saturday, November 5 1:00 p.m. – warmupAquatic Center
  2:00 p.m. – start 
NYSPHSAA Championship   
Friday, November 18 – Saturday, November 19  Webster Aquatic Center, Rochester
    
GIRLS TENNIS   
Nassau County Tournament   
Saturday, October 15 – Sunday, October 16 8:00 a.m.Eisenhower Park
    
NYSPHSAA Individual Championships   
Thursday, October 27 – Saturday, October 29 TBDSportime, Schenectady
    
NYSPHSAA Team Championship   
Friday, November 4Semi-finals/Finals National Tennis Center, Flushing
    
GIRLS VOLLEYBALL   
See brackets for Section VIII tournament   
    
Long Island Championship   
Thursday, November 10Class AA/Class C

5:00 p.m./7:30 p.m.

Hauppauge HS, Section XI
Friday, November 11Class A/Class B10:00 a.m./12:30 p.m. 
NYSPHSAA Championship   
Saturday, November 19 – Sunday, November 20 TBDCool Insuring Arena, Glens Falls
    
BOYS VOLLEYBALL   
See brackets for Section VIII tournament   
    
Nassau County Championship   
TBDDiv. ITBDat higher seed
TBDDiv. IITBDat higher seed
    
Long Island Championship   
Thursday, November 10Div. I7:00 p.m.Farmingdale State
 Div. II9:00 p.m.Farmingdale State
NYSPHSAA Championship   
Saturday, November 19TBDTBDCapital Center, Albany

IV

 

BOYS BASKETBALL   
First Round   
Wednesday, February 15ATBAat higher seed
Thursday, February 16AATBAat higher seed
    
Second Round   
Friday, February 17ATBAat higher seed
    
Quarterfinals   
Saturday, February 18AATBAat higher seed
Saturday, February 18BTBAat higher seed
Tuesday, February 21ATBAat higher seed
    
Semifinals   
Wednesday, February 22B3:30 p.m./5:30 p.m.Hofstra
Saturday, February 25AATBASUNY Farmingdale
Tuesday, February 28A6:00 p.m./8:00 p.m.SUNY Farmingdale
    
Finals   
Wednesday, March 1B6:30 p.m.Hofstra
Saturday, March 4A5:00 p.m.Hofstra
Saturday, March 4AA7:30 p.m.Hofstra
    
Small School Championship   
TBAB vs. CTBATBA
    
Long Island Championship   
TBACTBATBA
Wednesday, March 8B6:00 p.m.Hofstra
Saturday, March 11AATBATBA, Section XI
Saturday, March 11ATBATBA, Section XI
    
State Championship   
Friday, March 17 –  TBAGlens Falls
Sunday, March 19   
    
GIRLS BASKETBALL   
First Round   
Wednesday, February 15AATBAat higher seed
Thursday, February 16ATBAat higher seed
    
Second Round   
Saturday, February 18ATBAat higher seed
    
Quarterfinals   
Friday, February 17AATBAat higher seed
Sunday, February 19BTBAat higher seed
Tuesday, February 21ATBAat higher seed
    
Semifinals   
Wednesday, February 22B11:00 a.m./1:00 p.m.Hofstra
Friday, February 24AA5:00 p.m./7:00 p.m.SUNY Farmingdale
Monday, February 27A5:00 p.m./7:00 p.m.Hofstra
    
Finals   
Wednesday, March 1B4:30 p.m.Hofstra
Saturday, March 4A12:00 p.m.Hofstra
Saturday, March 4AA2:30 p.m.Hofstra
    
Sub-Regional   
Wednesday, March 8B4:00 p.m.Hofstra
    
Long Island Championship   
Saturday, March 11B12:00 p.m.SUNY Farmingdale
Saturday, March 11A2:00 p.m.SUNY Farmingdale
Saturday, March 11AA4:00 p.m.SUNY Farmingdale
    
BOYS SWIMMING   
Division Diving   
Monday, January 30 3:30 p.m. – warm upAquatic Center
  5:00 p.m. – start 
Division Championships   
Tuesday, January 31 3:30 p.m. – warm upAquatic Center
Wednesday, February 1 5:00 p.m. – start 
Thursday, February 2   
    
Team/State Diving   
Wednesday, February 8 3:30 p.m. – warm upAquatic Center
  5:00 p.m. – start 
Team Swim Trials   
Friday, February 10 3:30 p.m. – warm upAquatic Center
  5:30 p.m. – start 
Team Swim Finals   
Saturday, February 11 10:30 a.m. – warm upAquatic Center
  12:00 p.m. – start 
State Championship   
Friday, March 3 –  8:00 a.m. – warm upIthaca
Saturday, March 4 10:30 a.m. – start 
    
WRESTLING   
Division I Qualifiers   
    
Division I Championship TBATBA
    
Division II Championship TBATBA
    
Finals (Division I and II) TBATBA
    
Nassau County Championships   
Small School   
Saturday, February 11 TBACold Spring Harbor HS
    
Large School   
Saturday, February 11 – TBAHofstra
Sunday, February 12   
    
State Championships   
Friday, February 24 –  TBAAlbany
Saturday, February 25   
    
WINTER TRACK   
Frosh/Soph   
Thursday, February 2 6:30 p.m.St. Anthony’s
    
Weight Throw (County)   
Monday, February 6 6:00 p.m.St. Anthony’s
    
County Championship   
Tuesday, February 7Class B6:30 p.m. – startSt. Anthony’s
  (doors open 6:00 p.m.) 
Wednesday, February 8Class C6:30 p.m. – startSt. Anthony’s
  (doors open 5:30 p.m.) 
Thursday, February 9Class A6:30 p.m. – startSt. Anthony’s
  (doors open 5:30 p.m.) 
State Qualifier   
Monday, February 13 – WT only 6:30 p.m.St. Anthony’s
    
Tuesday, February 14 6:30 p.m. – startSt. Anthony’s
  (doors open 6:00 p.m.) 
    
State Championship   
Saturday, March 4 8:45 a.m.Ocean Breeze Athletic Complex
    
GYMNASTICS   
Todd Heimer Invitational   
Saturday, February 11 11:00 a.m.New Hyde Park HS
  8:00 a.m. open gym 
State Qualifier   
Tuesday, February 14 5:00 p.m.Carle Place HS
  3:00 p.m. open gym 
    
Team Championship   
Thursday, February 16 5:00 p.m.Syosset HS
  3:00 p.m. open gym 
    
State Championship   
Friday, March 3 – 10:00 a.m. – startBuffalo, Section VI
Saturday, March 4 (doors open 9:00 a.m.) 
    
BOWLING   
County Championship   
Saturday, February 4 8:30 a.m. – check-inGarden City Bowl
  9:00 a.m. – start 
County Individual Tournament   
Saturday, February 11 11:00 a.m. – check-inGarden City Bowl
  11:30 a.m. – start 
State Championship   
Friday, March 10 – TBAAMF Strike N Spare Lanes, Syracuse
Sunday, March 12   
    
RIFLE   
Section VIII Championship   
Wednesday, February 15 2:10 p.m. – arrivalGlen Cove HS
(Snow date – 2/16) 3:15 p.m. – first shot 
    
FENCING   
Individual Championships   
Saturday, February 4 9:00 a.m.Great Neck South HS
    
Team Championships   
Monday, February 6QuarterfinalsTBATBA
Wednesday, February 8SemifinalsTBATBA
Friday, February 10Finals5:00 p.m./7:00 p.m.Syosset HS
    
Long Island Championship   
Tuesday, February 14 TBATBA
    
CHEERLEADING   
Nassau County Chamiponship   
Sunday, February 19 TBAHofstra University
    
NYSPHSAA Championship   
Saturday, March 4 TBAVisions Federal Credit Union Veterans Memorial Arena, Binghamton